Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oprava poškozeného firmwaru

15. 10. 2006
Pokud se vám povedlo odpravit firmware v iPodu neodbornou manipulací při instalování alternativních firmwarů či se firmware poškodil čistě náhodně, nemusíte se děsit, že jste o svého miláčka přišli, řešení existuje.

Tento návod předpokládá plnou hardwarovou funkčnost přehrávače, kterou je možné otestovat přes servisní menu – více zde, bod číslo 3. Toto je možné provést díky speciálnímu paměťovému čipu určenému právě kvůli obejití poškozením firmwaru, HDD. Tento čip obsahuje Disk mode a servisní menu a nelze ho z běžného počítače přepsat. Návod se týká operačních systému Windows, principy zde uvedené jsou ale stejné i pro Mac OS X či Linux.

iPod nejprve spustíme v Disk módu:

Postup jak na Disk Mode (platí pro iPody s kolečkem, pro starší odkaz na návod v angličtině zde):

1. iPod úplně nabijeme (přes nabíječku nebo přes usb v počítači, pokud budeme nabíjet přes počítač, vynecháme krok číslo 2.)

2. Připojíme iPod k PC

3. Provedeme Reset (dlouhým stiskem tlačítek SELECT + MENU)

4. Až se objeví logo Apple (jablko), stiskneme a budeme držet SELECT + PLAY.

5. iPod naskočí do černobílého režimu, na obrazovce bude blikat symbol stopky (jako na dopravní značce) a ve středu horní hrany displeje bude nápis Disk Mode.

Obrazek

iPod v PC naskočí jako USB disk

Pokud jste se pokoušeli instalovat alternativní firmware, který používá jinou diskovou strukturu, například iPodLinux a budeme chtít tento diskový prostor zpět (může jít o jednotky MB ale i stovky), iPod naformátujeme přes program HP USB Disk Storage Format Tool (ke stažení zde a zde) [ovládání programu není záludné, ale pokud budu mít více času, dopíšu a doplním obrázky]
Pokud jsme neúspěšně instalovali RockBox či k poškození došlo jiným způsobem, krok s formátováním můžeme vynechat.

Provedeme Restore iPodu
Provádíme přes iTunes 7, popřípadě při nižších verzích iTunes přes samostatný ipod updater.
Více o Restore v iTunes 7 v samostatném článku zde