Jdi na obsah Jdi na menu
 


ROCKBOX - bližší info

6. 7. 2007

Instalace, trvala asi 10 minut, s tim že jsem to dělal podle návodu přímo na www.rockbox.org. Po nainstalování zabírají soubory RB cca 3MB. Po zkompilování a nahrání RB do poda už stačí jen restart přístroje a hurá, objeví se logo RockBOX a poté hlavní obrazovka se strukturou adresářů uložených na disku.

 

Menu a ovládání

Menu se vyvolá stiskem horního tlačítka na clickwheelu. Při mojí první instalaci vypadalo dost obyčejně, jenom textový položky vůbec nijak neodlišený. Nynější release uz má menu grafický, tzn. že každá položka v menu má svojí ikonku, což vypadá mnohem líp.

 


Hlavni rozdělení menu je docela pohodlné. A to tak, že je rozděleno do několika sekcí.

1) Sound settings

2) General setting

3) Manage settings

4) Themes

5) Playlisty

6) Plug-ins

 

1) Sound Settings - Nastavení zvuku

 Zde je další podmenu a to jak už název napovídá nastaveni zvuku.

- hlasitost

- bass

- trable

- balance

- nastaveni kanálu (Stereo, Mono, Stereo mono)

- equalizer

 

2) General Settings - zde lze nastavit RockBOX tak jak chcete aby se choval a vypadal

Podmenu má tyto položky:

- Playback

- File view

- Display

- System

- Language

 

Playback

Zde si můžete zvolit způsob přehrávání jako je náhodné pořadí, opakování, možnost přehrávání hned po startu na místě kde jste naposledy skončili. Dále je tu nastavení rychlosti přetáčení, nastavení ztišení při pauze, a je tu také možnost nastavit pauznutí přehrávání při odpojeni sluchátek.

 

File view

Tady, jak už je z názvu patrné, se nastavuje to podle čeho se budou zobrazovat soubory a adresáře, to jaké soubory si přejete vidět a to tak že můžete nastavit zobrazovaní jen hudebních souborů, které RB umí přehrát, všech souborů, nebo jen playlisty.

 

Display

Tahle položka skýtá nastavení FONTu písma a možností displeje (kontrast,orientaci, podsvícení)


Systém

Tak a tady se nachází nastavení běžých věcí, jako je datum, sleep timer a po jaké době se ma iPOD vypnout při nečinnosti.3) Manager settings

Tato položka slouží k ukládání kompletního nastavení RB. To znamená, že si zde můžete uložit aktuální nastaveni RB do souboru a později si ho opět nahrát, přehrát nebo přenést a zálohovat do PC.

 

4) Themes

Zde lze nastavit vzhled hlavní obrazovky přehrávání RB. Jelikož mám CB iPOD mini, tak těch skinů moc nemám, ale na novější iPODy už vypadají moc pěkně a kdo si RB nahrál tak by je měl určitě zkouknout, protože je jich hodně a přeci jenom každý z nás je jiný a tímto způsobem si můžeme iPOD předělat k obrazu svému.. :-P

 

5) Playlisty

Tato položka obsahuje nástroje pro vytváření, ukládání a správu playlistů, jak z počítače tak z vytvořených přímo přes RB.

 

6) Plug-ins 

Tady jsou jednotlivé prográmky, jako spořič obrazovky, jednoduché hry, atd.. V RB je jich už hodně implementovaných, takže pro začátek je co zkoušet a když ty co tam jsou už omrzý je možnost nahrát další… Ale osobně jsem to zkoušel jen po instalaci, když sem zjišťoval co RB umí a nějak mi to nepřišlo jako potřebná a víc využitelná věc.

 


To je asi tak v kostce menu RockBOXe na iPODu MINI 4GB

Pak je tu další vychytávka a to ta, že v „prohlížecím módu“ při přidržení prostředního čudlíku se objeví další menu. Který je aspoň pro mě dost užitečný.. A obsahuje zhruba toto… :

 

- Možnost přidání písníčky, nebo celého adresáře do právě přehrávaného playlistu

- Přejmenování souboru (adresáře)

- Možnost vytvoření adresáře

- Můžete zde taky přesouvat soubory (adresáře) a tak si i bez PC udělat pořádek na disku

- Smazání adresáře

- Vlastnosti souboru nebo adresáře

 

V případě dotazů, upřesnění, nebo nějakých nepřesností co jsem napsal mě můžete kontaktovat na ICQ: 150-285-403

 


Hodně hodin nerušeného přehrávání přeje Maďárie… :)))