Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak jednoduše a bezpečně (ne)synchronizovat iPod

21. 2. 2008

Nakonec i já jsem podlehl iPod mánii a zakoupil si iPod Classic 160GB. K mému překvapení jsem řešil řadu věci, které byly neočekávané, podivné a hlavně zdá se neřešitelné. Pokusil jsem se hodiny (nebo spíše dny) strávené nad hledáním optimálního řešení vměstnat do tohoto jednoduchého manuálu.

Upozorňuji, že to co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat jiným. Navíc toto řešení je primárně určeno pro uživatele iPodů s harddiskem a operačním systémem Windows!

Začněte tím, že si něco přečtete!
Pokud se chcete vyhnout metodám pokus - omyl, navštivte stránky MujiPod nebo iPodpedia. Nenajdete na nich univerzální řešení (opět neexistuje), ale řadu dobrých nápadů ano. Autorům stránek tímto děkuji! :-)

iTunes jako MP3 TAG Editor? Nesmysl!
Opět nekonečné téma. iTunes vůbec nepracují na souborové úrovni a proto pokud máte v souborech "nepořádek" či nemáte je standardně označené a roztříděné, budete se potýkat s problémy a zmatky. Dle mého názoru není lepší a jednodušší řešení, než pro editaci TAGů v MP3 souborech používat jednoduchý, přehledný a free program MP3TAG od Floriana Heidenreicha. V tomto programu soubory správně pojmenovat, stáhnout k nim obrázky alb (další oblíbené téma u iTunes se jmenuje Artwork) a teprve tehdy je vložit do iTunes.

iTunes
Pro synchronizaci s iPodem se používá program iTunes (existují i jiné alternativy - o těch později). O jeho výhodách a nevýhodách jsou napsané tuny textu a proto se tím zabývat nebudu. Zaměřím se pouze na synchronizaci, respektive synchronizaci automatickou vs. manuální a navíc to okořením problémem zvaným synchronizace s více počítači. Pro další pochopení textu je důležité vědět, že automatická synchronizace se dvěma a více počítači není u iTunes možná.

Položil jsem si otázku: "Co potřebuje běžný uživatel?"
A také si odpověděl: "Především jednoduchost a funkčnost."

Manuální synchronizace je pro HDD verze nesmysl
iTunes automatický režim synchronizace je dle mého názoru jediný použitelný režim pro synchronizaci s iPod Classic. Důvodem je obrovské množství souborů, které se do iPodu vejdou. Dle mého názoru není možné, aby u desítek či stovek GB někdo ručně procházel soubory a řešil, jestli na iPodu jsou či nejsou. Automatická synchronizace (zdá se) funguje, pracuje jednoduše a spolehlivě.

Upgrade = nekalá soutěž?
iPod (nebo uživatelé či výrobce?) potřebuje čas od času novou verzi firmware či iTunes. To za vás zařídí synchronizace v iTunes, ale pozor! Pokud používáte pro synchronizaci s iPodem i jiné programy, ověřte si, jestli s touto verzí firmware nenarazíte! Může se Vám potom lehce stát, že iPod bude plný dat (hudební, video či jiných), ale jeho firmware o tom nebude vědět. U iTunes toto nehrozí - zde podezřívám Apple, že to dělá schválně, aby odrovnal konkurenty. Závěr tedy zní - 99,99% jistotu (100% neexistuje) máte pouze s iTunes!

Alternativní synchronizační programy
Opět nekonečné téma a miliony názorů. Tady opět pozor! Na řadě webů často píší o alternativních programech a nerozlišují, jestli jsou to programy na synchronizaci nebo správu obsahu, což může být pro řadu uživatelů zavádějící a někdy dokonce trochu nebezpečné. Normální uživatel jako já (nikoliv reverzní inženýr, specialista na registry v Linuxu či milovník neustálého řešení problémů) prostě chce, aby to fungovalo jednoduše na minimum kliknutí myši. Nechce řešit deseti krokové postupy, používat 5 různých programů na různé věci, neustále ověřovat verze, apod. Proto si myslím, že schémata typu: na něco používejte MediaMonkey, na něco jiného Anapod, na další Floola a na ten zbytek iTunes, nejsou optimální.

Správa obsahu I. - z PC na iPod
Toto už je trochu jiná písnička. Pokud se tedy jako uživatel smířím s tím, že synchronizaci s jedním počítačem bude zajišťovat automatická synchronizace v iTunes, mám vyřešen problém jednoduchého a funkčního přenosu dat z počítače do iPoda. Co ale dělat v situacích, když chci na iPod dostat nějaká data z jiného počítače? Toto je u iPoda skutečný problém. Zatím jsem nenašel žádné funkční a bezpečné řešení. Řešení typu CopyTrans Manager sice vypadají schůdně, ale nevyřeší problém zpětné synchronizace z iPoda na PC. Navíc s každou novou aktualizací firmware nemusí být kompatibilní (a v čase kdy píšu tento text ani není), ale alespoň je tak inteligentní, že se přepne do tzv. ReadOnly režimu a nezpůsobí vám nekonzistentní databázi na iPodu. Proto tuto věc řeším primitivně - nakopíruji nové MP3 soubory na harddisk iPoda a na počítači s iTunes soubory nakopíruji na PC a provedu automatickou synchronizaci. Chápu, že u iPodů bez harddisku toto není možné.

Správa obsahu II. - z iPodu na PC
Co dělat, pokud chcete dostat z iPoda data na PC? Před koupí iPoda jsem žil v bláhové představě, že si jej otevřu v jakémkoliv průzkumníkovi či správci souborů a MP3 (MP4, WMA či jiné) soubory prostě zkopíruju. Toto není možné, protože iTunes při synchronizaci všechny soubory přejmenuje a rozhází do nesmyslných datových struktur. Tvrdí se, že například MediaMonkey umí soubory ukládat v "čitelné" podobě, ale jak jsem psal výše, běžný uživatel asi raději zůstane u iTunes, takže co s tím? Zde přicházejí na řadu právě výše zmíněné programy na správu obsahu. Jedná se většinou o jednoduché prográmky, které mají jedinou funkci - dokáží načíst soubor iTunesDB, který obsahuje informaci, jaký MP3 soubor obsahuje jaké TAGy. Na základě této znalosti poté dokáží multimediální soubory zobrazit v různých oknech a dialozích, s možností vyhledávání, filtrování, apod. Nejdůležitější je samozřejmě možnost vybrané soubory zkopírovat do PC a pojmenovat je dle jejich obsahu (např. Artist - Album - Track - Title.mp3). Zde bych upozornil na to, že ne každý umí vytvářet libovolné struktury a to především s ohledem na adresáře. Některé umí svou práci lépe, některé hůře. Problém, kterému je třeba se vyhnout je zpětný zápis dat do souboru iTunesDB, což některé programy bohužel dělají. Můžete se tak dostat do stejné situace jako při použití synchronizačních programů. Z cca 6 programů, které jsem zkoušel mi vyšly nejlépe YamiPod (freeware) a CopyTrans Manager (shareware). Hned na úvod řeknu, že Yamipod jsem používal delší dobu a moc se mi líbil. Má hromadu výhod, ale jednu podstatnou nevýhodu, která jej bohužel eliminuje. Zapisuje zpět do iPoda i když není kompatibilní s aktuální verzí (což se může brzo změnit) a tudíž může způsobit narušení databáze a jeho následnou nefunkčnost. CopyTrans vypadá stejně jako YamiPod a i stejně se chová. Výhodou je to, že do iPoda nic nezapisuje a tudíž je bezpečnější. Investoval jsem 20$ a tento program koupil - vyřešil mi spoustu bezesných nocí.

Pokud vám tento manuál pomohl, jsem rád. V průběhu času se jej pokusím doplňovat a aktualizovat o další poznatky.

Pokud máte jiné zkušenosti, rád si je přečtu, ale neposílejte mi prosím e-maily typu: "to co píšeš je nesmysl, já to používám tak a tak a funguje mi to bez problémů".

Zdroj: vrgulnik.blogspot.com
Autor článku: vrgulnik