Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak na titulky

15. 1. 2007
Aukro.cz - Aukce Online

 Jednoduše „vpálit“ titulky do obrazu jde dvojí cestou. Pro to, která cesta je snazší, je důležité znát, jestli daný konvertovací program používá pro dekódování videa systémový kodek, nebo svůj vlastní (nejčastěji v podobě binárky, např. ffmeg.exe, memcoder.exe apod.)

1. Možnost: program používá systémový kodek

= většina programů mimo Videoru a PocketDivxEncoder
Výhoda: převod nemusíme provádět dvakrát, výsledný soubor bude otitulkovaný a přehrávatelný na iPodu.

 

1. Potřebujeme kodek/filtr FFDShow, který získáme nainstalováním celého balíčku CodecPack (http://www.codecpack.com/), nebo samostatně ( http://www.slunecnice.cz/product/FFDShow/download.html - tady doporučuji nejnovější variantu)

Po spuštění instalátoru CodecPacku budeme v průběhu dotázání, jaký chcete typ dekodéru pro video, zde zvolíte FFDShow – filtr umožňující přehrávání DivX a XviD.

Obrazek


Instalátor odklikejte dál, v případě potřeby další údaje změníme.
Po úspěšné instalaci FFDShow filtr správně nastavíme: nabídka Start -> Programy -> Codec Pack -> Nastaveni FFDshow - tímto se spustí konfigurátor.

 

V sloupci vlevo (kategorie konfigurací) zvolíme Kodeky:

Obrazek

tady v pravé části zvolíme typy souborů, pro které bude pro systém užívat filtr (změnu provedeme tak, že v řádku, který odpovídá formátu, pro který chceme podporu zapnout, klikneme na položku ve sloupci Decoder a z roletky zvolíme libavcodec)

 

Obrazek


V levé části celého okna přejedeme níž, zvolíme a zatrhneme kategorii Titulky, v pravé části provedeme nastavení jako je na obrázku (toto nastavení zajistí použití titulkům, které ve stejném adresáři a shodných jmen)

Obrazek

Dále provedeme nastavení v jednotlivých možnostech podstromu Titulky (Text, Písmo, Vobsub) Na obrázcích uvádím svoje nastavení.

Titulky- Text:

 

Obrazek

Titulky- Písmo:

Obrazek

Titulky - Vobsub:

Obrazek

2. Možnost : program používá vlastní dekódovací kodek (nejčastěji je přímo umístěn v *.exe souboru

Nevýhoda: tyto výstupní soubory musíme po otitulkování převést ještě to formátu vhodného pro iPod

Budeme potřebovat buď PocketDivxEncoder - http://divx.ppccool.com/ (potažmo Lathe - http://www.omniquiti.com/store_pde.html ) nebo VirtualDub - http://www.virtualdub.org/  (resp. VirtualDubMod - http://virtualdubmod.sourceforge.net/) [Návod na VirtualDub(Mod) bude uveden později]

PocketDivXEncoder:

Při prvním startu programu vybereme typ zařízení – a to PC

Obrazek

Do kolonky  1 - Vstupní soubor (pokud složka obsahuje titulky se stejným názvem, program se nás zeptá, zda je chceme vložit) najdeme soubor ke konverzi

V případě potřeby změníme umístění výstupního souboru

Nastavíme parametry výstupu, naše zvláštní přání mohou vyplnit volby skryté pod tlačítkem Rozsirene nastaveni (v pravé části programu)

Velikost výstupu změníme na 320x240 (může být třeba odškrtnout volbu Zachovat poměr stran)

A teď už jen zbývá nastavit správné kódování češtiny v titulkách, to provedeme v Napovede, v pravém dolním rohu změníme v roletce CP údaj z latin2 na cp1250

Obrazek

klepneme na Zavrit a na hlavní obrazovce konečně zmáčkneme Primy prevod.

Výsledný soubor můžeme poté zkonvertovat do formátů pro iPod 5G například Videorou či jakýmkoli jiným programem mimo skupinu z 1. možnosti (ne že by to nešlo, ale byla by to zbytečná dvojitá práce když jednodušší je použít FFDShow filtr)Odkaz na thread fóra Mujipod.cz k tématu "titulky"